Середа, 05.02.2025, 15:51
Електрик Біла Церква Київської обл. Тел.0675957503 ГоловнаРеєстраціяВхід
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [6]
Пошук
 Каталог статей 
Головна » Статті » Мої статті

УЗО - що це?


УЗО - що це?


      Забезпечити захист від поразки електричним струмом при прямому дотику до однієї із струмопровідних частин сьогодні зі всіх наявних електрозахисних засобів здатне лише УЗО. Друга дуже важлива властивість УЗО – це можливість створити захист від спалахів і пожеж, які виходять через те, що на об'єктах виникають різні пошкодження ізоляції, а так само інші несправності електропроводки і електроустаткування. Майже третина всіх пожеж виникає унаслідок спалаху електропроводки за рахунок того, що вона нагрівається по всій довжині провідника, або іскрить і так далі При виникненні витоку струму на землю, при дефектах ізоляції, замикання на землю УЗО відключає електроприлад від джерела живлення. При цьому запобігає можливий нагрів провідників, іскріння, здобуття дуги і наступна за ним пожежа.


  Що таке УЗО?


     УЗО – найбільш ефективний електрозахисний засіб від виникнення пожеж. Якщо провести розшифровку офіційних текстів, то УЗО - це пристрій захисного відключення, яке реагує на диференціальний струм, разом з пристроєм захисту від надструмів. Воно відноситися до ряду додаткових видів захисту працюючої людини від поразки електрострумом при можливому непрямому дотику. Це забезпечується за рахунок автоматичного відключення електроживлення. УЗО просліджує витік струму по довжині всього ланцюга (зокрема ту, яка створюється струмом при проходженні його через тіло людини) і створює автоматичне відключення всіх фаз, а так само полюсів ділянки електроланцюга, де створилася аварійна ситуація. При цьому час, витрачений на відключення, складає не більше 0,02 секунд з моменту виникнення витоку.


 Види УЗО


      Зараз існую УЗО двох типів: АС і А. Рассмотрім тип АС – він повинен реагувати на витік змінного струму. Саме про такі пристрої йшла мова раніше. Але живлення устаткування забезпечується електричними ланцюгами, які мають випрямлячі або керовані тиристори. При порушенні ізоляції відбувається втрата (витік) як постійного, так і змінного струму. Пристрій захисного відключення типа АС не це не реагує. А УЗО типа А реагує саме на постійний струм і тому воно призначене для таких випадків. Вартість приладів УЗО типа А приблизно в півтора рази вище, це пов'язаний з тим, що воно має складнішу схему виміру різниці струмів. У нормативних документах, які діють зараз, необхідність вживання УЗО типа А не обмовляється. При цьому дуже часто в інструкції по вживанню сучасних побутових приладів, наприклад, пральних машин автоматів, зустрічається вимога встановити УЗО типа А (при виборі машини на це треба обов'язково звернути увагу). Сьогодні у продажу окрім УЗО, які встановлюються на розподільному щитку, є спеціальні електричні розетки зі вбудованим УЗО.

      Такі пристрої випускають двох типів:на місці наявної розетки встановлюється розетка з УЗО;

 у розетку, яка є, встромляється пристрій УЗО, а в нього вилка від електроприладу.

           Існує ще один тип подібного пристрою – це УЗО-вилка. Ці три пристрої дуже зручні, оскільки дають можливість не міняти в будинках забудови колишніх років електропроводку у ванній кімнаті. Їх недолік полягає в тому, що у них висока вартість. Так розетка зі вбудованим УЗО, коштуватиме майже в три рази дорожче УЗО, яке встановлюють на розподільний щит. Чи варто застосовувати такі пристрої зі вбудованим УЗО, повинен вирішити сам споживач. Є ще один тип захисного пристрою, на якого варто звернути увагу, – це диференціальний автомат. Він є, комбінацію автоматичного вимикача з УЗО. Цей автомат спрацьовує в обох випадках – при можливому витоку струму на землю і при виникненні короткого замикання і перевантаженні. Диференціальні автомати так само як пристрої УЗО виробляються розрахованими на різну силу струму і на різний струм витоку. Якщо на установку двох окремих пристроїв в електрошафі не вистачає місця, то вживання такого автомата особливо виправдане.Вартість такого автомата в першу чергу залежить від виробника. Він може обійтися в 1,5 разу дорожче, ніж окремий авто вимикач УЗО, так і в ту ж суму, що окреме УЗО.


Як працює УЗО?


        Його робота заснована на порівняння струму що поступає в квартиру і струму, який повертається. Якщо між ними є різниця, то УЗО просто відключає напругу.


                Як встановлювати УЗО?


       В тому разі якщо УЗО використовується для одиночної лінії і з нього струм поступає відразу до споживача, у нього має бути вбудований обмежувач максимального струму (або потрібно поставити після УЗО автомат). В тому разі якщо використовується просте УЗО без автомата, то при виникненні короткого замикання воно може просто вийти з буд. Або при тривалому перевантаженні по струму, воно постійно перегріватиметься і, зрештою вийде з буд. Воно може почати відключатися без особливих на те причин. Ампераж в УЗО завжди повинен перевищувати ампераж автомата на лінії. Якщо автомат розрахований на 25 ампер, то УЗО має бути на 32 А. Ето означає, що якщо на простому УЗО коштує маркіровка «40А», це не говорить про те, що воно відключиться при 60А, просто воно при 60А через нетривалий час перегорить.


 Скільки УЗО потрібно мати?


      Для того, щоб забезпечити повну безпеку від поразки електричним струмом досить мати одне на всю квартиру. Інше питання – це питання зручності. Природно ідеальним варіантом буде, якщо при виникненні будь-якої проблеми з електропроводкою або електроприладами, буде відключена лише певна лінія, а не повністю система квартири. У зв'язку з цим УЗО краще поставити на окремі лінії (наприклад, кухня, ванна, лінія розеток). Але можливість установки більш одного УЗО є лише у тому випадку, коли є індивідуальний внутрішньоквартирний щиток, який необхідно спеціально спроектувати. У звичайному щитку, який знаходиться на сходовому майданчику, для цього немає місця.


У яких випадках установка УЗО недоцільна?

 

       В більшості випадків при старій, старій проводці. Можливості УЗО виявляти витік електричного струму в деяких випадках приносить більше проблем, чим користі. Це виходить, якщо воно починає спрацьовувати, абияк. А за наявності старої проводки таке може статися у будь-який момент і навіть при найпершому включенні УЗО. Тому за наявності такої проводки краще використовувати в місцях підвищеної небезпеки розетки зі вбудованим УЗО, а не встановлювати УЗО в ланцюг всієї квартири. В тому разі якщо дроту прокладатимуть найняті люди, Вам буде потрібно деякі знання, аби здійснити контроль за ними. УЗО буде відмінним помічником в контролі за якістю. УЗО «вибиватиме» у разі, коли електромонтажні роботи будуть проведені неправильно, або буде пошкоджена ізоляція. Досить частий електрики не говорять замовникові про існування такого пристрою. Тому варто зажадати установки УЗО. Адже воно запобіжить пожежі і врятує від поразок струмом і виявить пошкодження ізоляції дротів.

     Але є ще власники, які вимагають демонтувати наявне УЗО, пояснюючи це тим, що його постійно «вибиває». Мовляв, воно заважає повністю задовольняти всі зростаючі потреби в електроенергії. І при цьому вони не хочуть навіть чути, про те що слід шукати несправності в електропостачанні, а не йти по легкій дорозі.

Категорія: Мої статті | Додав: bubliy (31.12.2009)
Переглядів: 2080 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 9
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2025